Kirja sisältää Suomeen tulleiden maahanmuuttajanuorten tarinoita. Kirjassa kuvataan heidän suhdettaan Suomeen ja suomalaisuuteen. Nuoret kertovat kotimaastaan lähtemisestä, uuteen maahan sopeutumisesta, ystävyydestä, ruuasta, rakkaudesta, rasismista ja toivosta.
Webbplatsens språk: 
https://www.humak.fi/wp-content/uploads/2019/11/Humanistinen-ammattikorkeakoulu_selkokirja_Odotan-au...

Visa mera
Tänne on koottu tietoa onnistuneen fuusion edellytyksistä. Palvelussa keskitytään erityisesti työntekijöiden kokemuksiin ja sopeutumiseen tilanteissa, joissa eri organisaatiot yhdistyvät. Esimerkkeinä toimivat tutkitut suomalaiset fuusiot. Sivuilta löytyy kirjallisuutta sekä työvälineitä organisaatioiden välisiin ja sisäisiin fuusioihin.
Webbplatsens språk: 
https://fuusiot.fi/

Visa mera
Kirja lähestyy Suomen kehitysyhteistyön historiaa työntekijöiden kokemusten kautta. Kokemuksistaan kertoo joukko suomalaisia, jotka ovat työskennelleet kansainvälisen kehitysavun parissa Aasiassa, Afrikassa ja Latinalaisessa Amerikassa. Kirja käsittelee myös kehitysyhteistyön vaiettua puolta, kuten korruptiota, kehityshankkeiden vastustusta ja niiden ei-toivottuja seurauksia kohdemaissa.
Webbplatsens språk: 
https://oa.finlit.fi/site/books/m/10.21435/ht.290/

Visa mera