7 osumaa haulle. Näytetään 1 - 7 tulosta.
Pelillinen työkalu poliittisten puheiden arviointiin. Bingon on toteuttanut Kansallinen audiovisuaalinen instituutti KAVI. Tavoitteena on kiinnittää huomiota poliittiseen puheeseen ja populismiin eri ympäristöissä.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn raportti sisältää taloustieteen nobelistin, professori Bengt Holmströmin haastattelun, jossa pohditaan populismin olemusta ja syntyä. Valtiotieteiden maisteri, tohtorikoulutettava Juha Ylisalo käsittelee artikkelissaan tällä vuosituhannella aikuistuneiden demokratia-asenteita. Muita kirjoittajia ovat Fareed Zakaria, Ilkka Haavisto, Matti Apunen ja Francis Fukuyama.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Tampereen yliopiston journalistiikan laitoksen Alusta-verkkojulkaisussa 2017 julkaistu artikkeli populismista ja sen historiasta.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Politiikasta -verkkolehdessä vuonna 2016 julkaistu artikkeli käsittelee populismia, sen merkitystä ja määrittelyn rajoja.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Kielikello-lehdessä vuonna 2014 julkaistu artikkeli kielen käytöstä ja retoriikan välineistä populistisessa puheessa.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Artikkeli populismista, sen merkityksestä ja ilmentymistä nyky-yhteiskunnassa ja poliittisessa kentässä.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Keskustelu tieteellisestä julkaisemisesta ja mediasta, tieteen popularisoinnista ja populismista.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän