4 osumaa haulle. Näytetään 1 - 4 tulosta.
Täällä voi lukea SKS:n englanninkielisessä julkaisusarjassa Studia Fennicassa ilmestyneitä teoksia. Sarjassa julkaistaan kirjoja antropologian, etnologian, folkloristiikan, historian, kirjallisuuden sekä kielitieteen aloilta.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Lotta-Sofia La Rosa on tutkinut nuorten kaunokirjallisuuden lukumotivaatiota sekä perheen ja kavereiden tukea lukuharrastukselle. Lisäksi hän on selvittänyt tarinamaailmaan uppoutumisen kokemusta eri kirjamuodoilla (painettu, e-kirja, äänikirja) sekä niiden käyttäjäkokemuksia.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Lähestymistapoja kirjallisuuteen esittelee kattavasti kirjallisuudentutkimuksen eri menetelmiä, jotka on jaettu kirjailija-, teksti-, lukija- ja maailmalähtöisiin suuntauksiin. Kirja sopii yliopisto-opintoihin, lukiolaisille sekä kaikille kirjallisuudentutkimuksesta kiinnostuneille.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän
Kirjassa käsitellään nykylukion kirjallisuudenopetuksen lähtökohtia ja käytänteitä, tiedostavan lukemisen mahdollisuuksia ja kokemuksellista lukemista. Artikkelien kirjoittajat esittelevät ajankohtaisia näkökulmia kirjallisuudentutkimukseen. Keskeinen argumentti on se, että lukion kirjallisuudenopetus on keskittynyt liikaa tekstianalyyttiseen lähilukemiseen, kun taas kokemuksellisuus ja reflektiivisyys voivat motivoida nuoria lukijoita uudella tavalla.
Sivuston kieli:
Näytä enemmän